یک

از کودکی به تجربه ی صوتی و موسیقی علاقه ی وافری داشتم. مادرم علاقمند به موسیقی کلاسیک و موسیقی ارکسترال بود و پدر نیز آوازهایی می خواند .شاید علاقه ی من به موسیقی بر اثر شنیدن مجموعه ی موسیقی مادرم (هرچند محدود) و در اختیار داشتن دستگاه ضبط صوت ایجاد شد. بهرحال مهم نیست. موسیقی بخودی خود افسونگر و جاذب است و من همواره خوشحالم که درگیر کار مورد علاقه ام شده ام. هرروز با نواختن یا درس دادن موسیقی، خواندن مقالات علمی مرتبط و یا حتی فکر کردن به پدیده های موسیقایی مشتاق تر وهیجان زده تر می شوم. انگار هرروز بیشتر به چرایی و چگونگی جایگاه موسیقی پی می برم، به حضور بی رقیبش در زندگی امروز ما.

در ۱۱ سالگی با خواست خودم یادگیری موسیقی را شروع کردم. داستان طولانی ست و حتمن آشنا: مبارزه برای ادامه دادن موسیقی و تحصیل آن. چرا که موسیقی از نظر اکثر والدین امری “تفریحی” و “جانبی” به حساب می آید، کار “درست و درمان” نیست. تحت همین شرایط ادامه دادم و تصمیم گرفتم در دانشگاه موسیقی بخوانم. پیانو و خوانندگی کر و آواز. بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه یکی از کارهای معمول فارغ التحصیلان موسیقی تدریس موسیقی است و شغلی نه چندان مورد علاقه ی نوازندگان. پس از کمی تدریس دریافتم که به این کار بسیار علاقمندم. به طور عمومی یک معلم با شخصیت ها، توانایی ها، ضعف ها، فرهنگ ها و روحیه های گوناگونی در شاگردان خود مواجه می شود.  مهم تر آن که تدریس به ویژه تدریس موسیقی کار روتین و تکراری ای نیست. به حل کردن مساله ی ریاضی می ماند. چالش برانگیز بودن تدریس موسیقی مرا به هیجان می آورد و ذهنم را وادار به کندوکاو می کند. به تجربه ی من درس دادن روتین وبدون چالش کاری کسل کننده و خدماتی به نظر می رسد. مواجه شدن با مسائل مختلفی که باید راه حلی برایشان یافت، یا ابداع کرد تدریس موسیقی را برای من تبدیل به شغلی بی نظیر کرده است.

کوتاه می کنم. بعد از چهار سال تدریس موسیقی و دوره هایی که در زمینه ی موسیقی کودک در مدرسه موسیقی پارس گذراندم و بیش از پانزده سال سابقه در نوازندگی پیانو تصمیم به ادامه ی تحصیل گرفتم. به دنبال رشته ای متفاوت از نوازندگی، آهنگسازی و یا موسیقی شناسی بودم. به طور اتفاقی (و شاید نه آنقدرها اتفاقی!) رشته ای در مقطع کارشناسی ارشد در فنلاند به زبان انگلیسی یافتم: روانشناسی موسیقی! با عنوان “موسیقی، ذهن و فناوری”. خودش بود! خودِ خودش! یک رشته ی بسیار مهیج و ورود من به حوزه ی علم و پژوهش در موسیقی. آشنایی با روش های تحقیق علمی و مراجع روانشناسی موسیقی و شناخت موضوعات و تکنولوژی های مهم و کاربردی در این حوزه. در طول دوره ی تحصیلم در فنلاند تجارب تدریس موسیقی و کار با کودکان کمک بزرگی برای فهمیدن شاخه های مختلف پژوهش در موسیقی بود، برخی از پدیده های موردبحث در زمینه ی کودکان و موسیقی، یادگیری و ادراک موسیقی، تفاوت فرهنگ های موسیقی مختلف از مواردی بودند که پیشتر با آنهااز نزدیک مواجه بودم.

این نوشته به عنوان نوشته ی نخست شاید کمی طولانی و شخصی به نظر بیاید اما به نظرم به اشتراک گذاشتن اطلاعاتی عمومی از خودم و تجربیاتم و در عین حال عشق و اشتیاقم به موسیقی و پژوهش در موسیقی لازم به نظر می رسد. این وبلاگ یک وبلاگ صوتی-نوشتاری خواهد بود. درصددم که دوزبانه باشد : فارسی و انگلیسی. اما تمرکزم نخست بر نسخه ی فارسی آن است. درین وبلاگ مطالب مختلفی در باب موسیقی به طور عمومی، آموزش و یادگیری موسیقی و پژوهش شناختی و روانشناختی موسیقی پست خواهد شد. همه ی پست ها علاوه بر نسخه ی نوشتاری، نسخه ی صوتی هم خواهند داشت (البته به جز این پست) که اگر فرصت نمی کنید بخوانید ذخیره کنید و به آن گوش بسپارید. در ضمن در مواردی که نمونه های صوتی برای یک پست لازم باشند نیز به اشتراک گذاشته خواهند شد. من مشتاق شنیدن نظرات خوانندگان هستم و در ضمن از سوالات و موضوعات پیشنهادی -اگر در حوزه ی تخصصی من باشند- نیز استقبال می کنم. امیدوارم لذت ببرید!

 آیدا